Przygotuj się na chłodne dni

3 listopada, 2021 0 Przez admin

Jesień w tym roku jest wyjątkowo łaskawa dla sportowców. Ciepłe dni, słońce  wręcz idealna pogoda na ubranie swoich ulubionych butów do biegania i trenowania na dworze. Jednak jesień i początek zimy potrafią zaskoczyć. O tej porze roku słoneczna pogoda często idzie w parze z niską temperaturą.

Jak się ubrać, żeby nie zmarznąć lub się nie przegrzać. Co zrobić aby uniknąć przeziębienia, spędzając czas na dworze?

Mamy na to kilka sposobów. Pierwsza zasada to ubieraj się warstwowo czyli na tak zwaną cebulkę.  Dzięki temu twój organizm nie traci ciepła a skóra może oddychać.  Podczas aktywnego treningu warto mieć bluzę, którą zawsze możemy zdjąć gdy zrobi nam się ciepło i ubrać kiedy się wychłodzimy. Na spacer warto wybrać cienką kurtkę lub kamizelkę, bluzę i koszulkę. Z wieloma warstwami zawsze możemy pokombinować tak aby czuć się komfortowo.

Pamiętaj o rozgrzewce – nie tylko przed intensywnym treningiem. Kilka wymachów rękami, podskoków w wygodnych butach spowodują, że nie zaczniemy naszej aktywności zastani.

Wrzuć na luz – luźne ubrania lepiej chronią nas przed zimnem. Warto wybrać luźniejszą bluzę niż obcisły golf. Podczas wysiłku nasz organizm wytwarza ciepło, które utrzymuje się w warstwie termoizolacyjnej miedzy naszym ciałem a ubraniem.

Unikaj przemoczenia. Podczas zimnych dni , kiedy temperatura spada powinniśmy unikać mokrych ubrań. Noszenie mokrej koszulki lub bluzy spowoduje, iż nasz organizm szybciej się wychłodzi.

Podobna sytuacja tyczy się przegrzania. Podczas intensywnej aktywności zaczynamy się pocić co powoduje, że nasze ubrania stają się mokre. Warto szybko je zmienić aby nie dopuścić do wychłodzenia kiedy trening dobiegnie końca.

Biorąc pod uwagę wszystkie rady pamiętajmy też o dobrym samopoczuciu. Warto mieć w swojej szafie bluzę, koszulkę czy kamizelkę, którą możemy ubrać. Pamiętajmy o tym, iż ubrania wykonane z dobrych materiałów, które pozwalają naszej skórze oddychać zwiększają nasz komfort termiczny. Zwracajmy uwagę na jakość wykończenia ubrań przy zakupie, dobierajmy dobre rozmiary a dzięki temu nasze treningi zawsze będą przyjemne i efektywne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: